Jak wybrać projekt domu?

Budowa domu jest niezwykle emocjonującym zajęciem. Jest to również wyzwanie oraz ogromne ryzyko. Zazwyczaj raz w życiu budujemy dom, więc doświadczenia w tej materii nie mamy. Możemy oczywiście czytać na ten temat oraz wspierać się poradami doradców, znajomych i przyjaciół. Jak zabrać się za wybór projektu (bo od niego zależy, jak się nam będzie w domu mieszkać oraz jak będzie funkcjonalny), aby był on jak najlepszy dla nas.

Wybór projektu w etapach

Kwestia wyboru projektu domu jest bardziej złożona niż mogłoby się początkowo wydawać. Wiele w tej materii zależy od działki budowlanej. Jeśli mamy ją już zakupioną, to mamy mniejsze pole manewru. Jeśli natomiast mamy zakupiony projekt, to często będziemy musieli dopasowywać działkę. Dlaczego?

Dlaczego działka jest taka ważna?

Działka budowlana podlega pod plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli planu zagospodarowania nie ma, to musimy wystąpić o ustalenie warunków zabudowy. Nie możemy ominąć tego etapu, a etap ten może sprawić że projekt, jeśli jest już zakupiony nie będzie mógł być w danym kształcie zrealizowany. Musimy mieć świadomość, że każdy projekt domu jest to wizja architekta. Architekt nie ma obowiązku oraz nie może w żaden sposób przewidzieć tego, czego zabroni nam urząd.

Dom – duży czy mały?

Generalnie najgorszą opcją jest budowanie dużego domu z założenia, że lepszy za duży niż za mały. Warto pamiętać, że nawet jeśli mamy dzieci (dwójkę lub trójkę), to z czasem będą się one wyprowadzać na swoje. Pozostanie nam w takiej sytuacji ogromna przestrzeń. Ogromna przestrzeń, której nie użytkujemy, ma oprócz swego osobistego wydźwięku (poczucie pustki), wymiar materialny. O przestrzeń taką należy dbać, sprzątać oraz ogrzewać i naprawiać. Generuje to ogromne koszty. Związane jest to również z innym aspektem przemijania. Dom zazwyczaj budujemy, kiedy jesteśmy w szczycie swoich możliwości finansowych. Z czasem (a na pewno po przejściu na emeryturę) będziemy finansowo stali gorzej. Warto o tym pomyśleć zawczasu.

Technologia

Technologia, w jakiej zbudujemy dom, ma olbrzymie znaczenie w kwestii tego, ile za budowę zapłacimy. Przekłada się to na wielkość kredytu oraz okres spłaty. Wybudowanie domu jednorodzinnego tradycyjną murowaną technologią może być nawet pięciokrotnie droższe, niż wybudowanie domu o takim samym metrażu, ale w innej technologii. Warto jest zatem zastanowić się nad domami drewnianymi oraz szkieletowymi. Gwarantują one szybką budowę oraz standard mieszkania porównywalny lub taki sam, jak w przypadku domów murowanych.

Otagowano , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.