Działania w domu przede wszystkim mają na celu złagodzenie dolegliwości związanych z zapaleniem zatok. Musimy pamiętać o tym, że takie czynności są skuteczne jedynie w początkowej fazie rozwoju choroby. Jeśli nasze dolegliwości nawracają, wizyta u lekarza będzie konieczna.
Objawy zapalenia zatok
Zatkane zatoki to nie jedyny objaw tej choroby. Związane ze stanem zapalnym są również bóle głowy, zatkany nos, a czasami nawet gorączka lub obrzęk. Zapalenie zatok może być wywołane przez wirusy, bakterie, grzyby lub jest jedną z reakcji alergicznych.
Zwalczanie objawów powinno skupić się przede wszystkim na udrażnianiu nosa, oczyszczaniu zatok oraz zwalczaniu uciążliwego zapalenia zatok.
Domowe leki na zatoki
Metody przez nas proponowane są skuteczne jedynie na początku choroby. Stosować je można razem z lekami przeciwbólowymi oraz przeciwzapalnymi.
- Inhalacja – Jest to jeden z bardziej skutecznych sposobów na pozbycie się problemów z zatokami. Udrażniają one drogi oddechowe oraz pomagają pozbyć się zalegającej wydzieliny. Do inhalacji wykorzystać możemy sól kuchenną, zioła takie jak mięta lub rumianek. Świetnie sprawdzą się również olejki eteryczne np. eukaliptus. Cały zabieg powinien powtarzać się codziennie przez kilka dni. Potrzebujemy do tego miski z gorącą wodą oraz dodać do tego kilka łyżek soli, ziół lub olejku eterycznego. Pochylając się nad naparem przykryjmy głowę ręcznikiem i przez kilka godzin wdychajmy opary.
- Równie często co inhalację stosuje się okłady na bolesne miejsca twarzy. W płócienną tkaninę zawijamy rozgrzaną sól jodowo – bromową, którą dostaniemy w aptece, groch lub gorczycę. Kompres powinien być rozgrzany nie gorący. Następnie przykładamy okład na czoło i nasadę nosa.
- Napary ziołowe – nie ma nic ważniejszego niż przyjmowanie płynów podczas infekcji. Oprócz wody warto pić herbatę oraz napary ziołowe mające pozytywny wpływ na zatoki. O działaniu przeciwbakteryjnym oraz udrażniającym drogi oddechowe mówimy w przypadku naparów z imbiru, goździków oraz kardamonu. Polecane są również napary z lipy, tymianku, rumianku i szałwii.
Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że żaden domowy sposób nie jest w stanie poradzić sobie z przewlekłym zapaleniem zatok.