Jak poradzić sobie ze stresem

W obecnych czasach tempo pracy jest zaskakująco szybkie i nie każdy jest w stanie mu podołać. Pojawia się coraz więcej chorób i schorzeń, za które odpowiedzialny jest właśnie stres. Jak sobie z nim radzić i jak podołać wyzwaniom XXI wieku, by nie zwariować?

Czym jest stres

Stres to nic innego jak reakcja naszego organizmu na sytuację, w której nie jesteśmy w stanie się odnaleźć. Oznacza to brak podejmowania racjonalnych decyzji oraz szukania rozwiązania danej sprawy. Czynnik wywołujący stres nazywany jest stresorem i może mieć on podłoże fizyczny oraz społeczne. Do pierwsze z nich zaliczyć możemy nadmierny hałas, czy chorobę. Jeśli chodzi o stresor społeczny to jest on związany np. z brakiem zatrudnienia, problemami rodzinnymi, czy utratą ukochanej osoby.

Stresory możemy podzielić na kilka kategorii:

  • codzienne – są związane z codziennością, jednak o niewielkiej sile, jednak ze względu na swoją powszechność mogą często dawać się nam we znaki. Zaliczyć do nich można – konflikty ze znajomymi lub rodziną, egzaminy, czy spóźnienia.
  • poważne – są one związane bezpośrednio ze zmianami w naszym życiu. Są to najczęściej przełomowe decyzje takie jak ślub, narodziny dziecka oraz zmiana pracy.
  • katastrofalne – ich zasięg dotyka grupy ludzi i wpływa na ich życie. Są to stresogeny, na które nie mamy wpływu, jednak mogą zmienić one naszą codzienność. Są to przede wszystkim wojny, katastrofy naturalne i zamachy. Przez to, że uderzają bezpośrednio w nasze bezpieczeństwo, czujemy zagrożenie i niepokój, gdy pojawią się w naszym życiu.

Musimy pamiętać o tym, że tyle ile ludzi, tyle czynników wywołujących stres. Dlatego musisz dowiedzieć się co ma na Ciebie największy wpływ i wyeliminować stresor.

Jak wyeliminować stres

Kiedy już zdajesz sobie sprawę z tego co wywołuje u Ciebie stres, musisz wiedzieć jak sobie z nim radzić. Jakie są najlepsze sposoby na radzenie sobie ze stresem?

  1. Usiądź na moment i zastanów się, czy nie da się w inny sposób załatwić danej sytuacji. Dobrym sposobem jest zapisanie na kartce wszystkich za i przeciw lub przygotowanie w głowie scenariusza tego co chciałbyś powiedzieć. Takie wstępne przygotowanie samego siebie do danej sytuacji sprawi, że wydasz się bardziej pewny siebie.
  2. Włącz swoją ulubioną muzykę i pozwól sobie na chwilę oddechu. Każdy z nas chociaż raz w życiu potrzebował oderwać się od złowrogich myśli, dlatego też dobrze w stresowych sytuacja mieć przy sobie słuchawki oraz playlistę na telefonie, która nas zrelaksuje. Nawet, jeśli jest to bardzo ciężki rock!
  3. Wbrew pozorom nasza aktywność fizyczna w mocny sposób wpływa na to jak oddziaływuje na nas stres. Jeśli czujesz, że nie dajesz rady idź na siłownię, pobiegaj albo wyjdź po prostu na spacer. Nie ma nic gorszego niż siedzenie w czterech ścianach, gdy nie potrafimy sobie poradzić z własnymi myślami.
  4. Czasami bywa tak, że żaden z przytoczonych wcześniej sposób nie jest w stanie załagodzić stresu. Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji, że nic Ci nie pomaga – może warto udać się do specjalisty. Psycholodzy i terapeuci to osoby znające ludzkie myśli od podszewki. Czasami wystarczy jedna rozmowa z nimi, by zrozumieć, że nasz problem ma całkiem inne podłoże.

Sposoby na stres

Stres można wyeliminować z naszego życia również dzięki dużej ilości snu oraz zdrowego odżywiania. W brew pozorom to co jemy i jak jemy, bardzo mocno wpływa na nasze samopoczucie, w tym również na to jak odczuwamy stres. Jak mówi powiedzenie “W zdrowym ciele, zdrowy duch!”.

Jeśli towarzyszący Ci stres jest nie do wytrzymania powinieneś zrezygnować z rzeczy, która go wywołuje. Jeśli jest to toksyczna relacja z partnerem lub znajomym – odetnij się od takich osób i pozwól sobie cieszyć się każdym dniem. W przypadku stresu związanego z pracą postaraj się znaleźć złoty środek, który wyrówna poziom stresu.

I pamiętaj, nie załamuj się nawet jeśli sytuacja wydaje się bez wyjścia. Czasami potrzeba czasu, by zrozumieć, że coś musi się skończyć, by coś innego mogło się zacząć.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.