Klimatyzacja w domu

Znaczne podniesienie się temperatury powietrza wiele osób skłoni do zakupu i montażu w swoim domu lub mieszkania klimatyzatora. Nie jest to mały wydatek więc przed zakupem lepiej jest poznać choć odrobinę rynek i znać podstawowe różnice pomiędzy poszczególnymi typami klimatyzacji.

Tania klimatyzacja

Pierwszym kryterium wyboru dla wielu chętnych chłodnego powietrza jest cena. Najtańsze urządzenia chłodzące, bo klimatyzatorami ich nazwać nie można, kosztują w granicach 300-400 złotych. Są to wolno stojące urządzenia, których w żaden sposób się nie montuje. Wystarczy włożyć wtyczkę do gniazdka i je włączyć. Co prawda w tym wypadku zarówno cena, jak i fakt, że do montażu nie potrzebna jest profesjonalna firma monterska są kuszącymi zaletami, jednak zakup takiego urządzenia z pewnością nie spełni naszych wymagań. Jest to tzw. klimatyzer i jego działanie opiera się na niczym innym jak wentylatorze, który wprawia w ruch chłodzone przez umieszczone wewnątrz kostki lodu lub wodę powietrze. Jest to rozwiązanie mało efektywne po pierwsze z powodu nie odprowadzania w żaden sposób ciepłego powietrza, a po drugie z powodu znacznego zwiększania wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Prawdziwa klimatyzacja

Klimatyzacja w domu musi niestety kosztować więcej niż cena tzw. klimatyzera. Koszt dobrej klimatyzacji wraz z montażem wynosi około 2-4 tysiące złotych. Cena uzależniona jest w głównej mierze od mocy urządzenia, którą dobiera się do rozmiarów danego pomieszczenia. Przyjmuje się, że klimatyzacja o mocy 3,5kW, która powinna kosztować około 2 tysięcy złotych, będzie w sam raz do pomieszczenia o powierzchni około 25m2.

Montaż klimatyzacji jest co prawda zadaniem dość prostym, jednak nie polecane jest wykonywanie go samodzielnie. Zwykle w przypadku zakupy całego zestawu montaż jest albo w cenie, albo za niewielką, symboliczną opłatą. Aby wszystko działało bez najmniejszego problemu, a tego przecież właśnie chcemy, lepiej jest zostawić tę czynność fachowcom, którzy nie popełnią żadnych błędów podczas montażu.

Otagowano , , .Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.