Przemysł motoryzacyjny w Polsce

Przemysł motoryzacyjny w naszym kraju wbrew obiegowej opinii nie jest w całkowitej rozsypce. Pomimo braku produkowania własnej marki samochodu, krajowa branża motoryzacyjna wbrew pozorom rozwija się niezwykle prężnie, zdobywając jednocześnie coraz większe światowe uznanie.

Odrobina historii

W trakcie odbudowy kraju po niedawno zakończonej wojnie, władze państwa ludowego rozpoczęły wdrażanie projektu mającego na celu przywrócenie Polsce jej miejsca na światowej mapie motoryzacji. Powołane do życia zostały takie zakłady jak: Fabryka Samochodów Osobowych, czy też Fabryka Samochodów Małolitrażowych.
Po wielu trudnościach związanych z atmosferą polityczną, późniejszym szokiem transformacji ustrojowej i bardziej lub mniej udanymi decyzjami dotyczącymi podejmowanych współpracy (Daewoo), historia polskiej marki samochodu osobowego została póki co zakończona.

Branża automotive w Polsce

Jednak pomimo braku swojej marki, polski rynek motoryzacyjny w najmniejszych chociażby stopniu nie odczuwa z tego powodu nieprzyjemności. Dzięki licznym inwestycją zagranicznym poczynionym w naszym kraju, obecnie nasza branża automotive uznawana jest za jedną z większych w europie, a nasz kraj uważany jest za swego rodzaju zagłębie motoryzacyjne.
Obecnie w Polsce funkcjonuje i pracuje na największych obrotach wiele fabryk zagranicznych koncernów, produkujących u nas zarówno samochody osobowe, jak również dostawcze i ciężarowe. Do największych producentów zaliczane są zakłady:

  • Fiata, produkujące w Tychach modele Fiat 500 i Abarth 500
  • General Motors, które produkują w Gliwicach Opla Astrę i Cascada
  • Volkswagena, którego fabryki w Poznaniu produkują takie modele jak VW Caddy, Caddy Maxi i VW Transportera.

Prawdziwą potęgę polskiej motoryzacji widać jednak nie w samochodach osobowych i dostawczych, lecz w produkcji autobusów i autokarów. W naszym kraju swoje fabryki posiadają tacy producenci jak: Volvo, MAN Bus, Scania i Iveco, które produkują jedne z najnowocześniejszych autobusów niskopodłogowych i autokarów na świecie.

W tej branży Polska posiada również swojego przedstawiciela. Co prawda nie posiadamy krajowego producenta samochodów osobowych, jednak możemy pochwalić się jednym z najlepszych producentów autobusów na świecie, którym jest oczywiście firma Solaris Bus & Coach. Firma ta produkuje zarówno autobusy i tramwaje miejskie, jak również dalekobieżne międzymiastowe i turystyczne autokary.

Skąd ten sukces?

Powodów takiego stanu rzeczy można się doszukiwać w wielu aspektach. Za naszym sukcesem mogą przemawiać wykwalifikowani pracownicy, którzy charakteryzują się ponad przeciętnymi umiejętnościami, wiedzą i efektywnością pracy.
Powodem może być również stosunkowo niska cena produkcji w naszym kraju, spowodowana warunkami ekonomicznymi i coraz częściej lubiany outsourcing, poprzez który rodzime zakłady zlecają chociażby kontrole jakości swoich produktów, a nawet produkcji i montażu gotowych części.
Powodów może być wiele, nie zmienia to jednak faktu, że jako kraj nie mamy się czego wstydzić na międzynarodowym polu motoryzacji.

Otagowano , .Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.