Przetłuszczające się włosy – jak temu zaradzić

Nie ma chyba nic gorszego od nadmiernie przetłuszczającej się skóry głowy, a co za tym idzie – włosów, ponieważ nie tylko nie wyglądają one estetycznie, ale są ciężkie w utrzymaniu, a ich pielęgnacja wymaga uwagi i cierpliwości. Jak dbać o problematyczny rodzaj włosów i co zrobić, by cieszyć się zdrowo wyglądającymi włosami? O tym dowiesz się z dzisiejszego wpisu.

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Zacznijmy od tego, skąd wziął się problem z nadmiernie przetłuszczającymi się włosami? Za tłusty film na naszych włosach odpowiedzialność ponosi sebum, które wydzielane jest przez gruczoły łojowe znajdujące się na skórze głowy. Ze względu na ich zaburzoną pracę, która powoduje nadmierną produkcję substancji natłuszczającej, nasze włosy dużo szybciej stają się przetłuszczone.

Nadmierne wydzielanie sebum – skąd ten problem

Oprócz nieprawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych na naszej skórze głowy, jak powód przetłuszczających się włosów można wyliczyć również:

  • rodzaj włosów – szczególnie dotyczy to osób o cienkich włosach, ponieważ one posiadają tych gruczołów stosunkowo więcej, przez muszą zmagać się z częstszym przetłuszczaniem niż osoby z grubszymi włosami,
  • genetyka – tłusta cera oraz nadmierne przetłuszczanie się włosów to problem dziedziczony przez co ciężko jest nam z nim walczyć,
  • brak równowagi hormonalnej w organizmie – niestety źle funkcjonująca gospodarka hormonalna ma mocny wpływ na to co dzieje się nie tylko z naszymi włosami, ale również cerą i ogólnym samopoczuciem. Dlatego, jeśli problemów jest wiele, należy skonsultować się z dermatologiem, endokrynologiem oraz ginekologiem,
  • zła pielęgnacja skóry głowy – oprócz włosów, nie zmagasz się z żadnymi poważniejszymi problemami skórnymi? W takim razie zdecyduj się na zmianę kosmetyków na delikatniejsze i pozbawione w swoim składzie mocnych środków oczyszczających.
  • zbyt częste czesanie włosów,
  • długotrwały stres,
  • niewłaściwa dieta – pikantne potrawy, dania wysoko przetworzone, alkohol oraz słodycze sprawiają, że praca gruczołów się nasila.

Sposoby na przetłuszczające się włosy

Podstawą do pozbycia się kłopotu jakim jest nadmiernie przetłuszczająca się skóra głowy, jest zmiana środków myjących i pielęgnujących. Oczyszczanie gruczołów łojowych jest niezwykle ważne, dlatego też delikatny szampon i odżywka z naturalnym składem to coś co potrzebujesz.

Do swojej pielęgnacji powinnaś również wprowadzić peeling do skóry głowy, dzięki któremu raz na kilka tygodni pozbędziesz się martwego naskórka i nadmiaru sebum z powierzchni skóry oraz pobudzić mikrokrążenie.

Staraj się nie dotykać włosów w ciągu dnia i nie zmieniać zbyt często swojego upięcia, ponieważ prowadzi to do przenoszenia sebum ze skóry głowy na długość włosów.

Pamiętaj, że im szybciej zadbasz o problematyczną skórę głowy, tym szybciej będziesz cieszyć się lśniącymi i miękkimi włosami.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.