Wszystkie najważniejsze informacje regulujące prawa i obowiązku pracowników oraz pracodawcy znaleźć można w Kodeksie Pracy. Obowiązuje on od dnia 26 czerwca 1974 roku z większymi lub mniejszymi modyfikacjami. Jakie informacje można znaleźć w Kodeksie Pracy? Kiedy może nam się przydać?
Kodeks Pracy a prawo pracy
W art. 24. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku dowiadujemy się, że “praca znajduje się pod ochroną Rzeczypospolitej Polskiej. Państwo sprawuje nadzór nad warunkami wykonywania pracy”. O szczegółowych zasadach obowiązujących w pracy dowiemy się z Kodeksu Pracy. Powstał on w oparciu o dyrektywy Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (obecnie Unia Europejska) i jest zbiorem przepisów prawnych.
Kodeks Pracy – co zawiera?
Kodeks Pracy zawiera aż 15 działów odnoszących się do różnych sfer związanych mniej lub bardziej z pracą. Należą do nich:
- przedawnienie roszczeń,
- odpowiedzialność za wykroczenie przeciwko prawom pracownika,
- rozpatrywanie sporów o roszczenia ze stosunku pracy,
- układy zbiorowe pracy,
- bezpieczeństwo i higiena pracy,
- zatrudnienia młodocianych,
- uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem,
- urlopy pracownicze,
- czas pracy,
- obowiązki pracownika i pracodawcy,
- odpowiedzialność materialna pracowników,
- wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia,
- stosunek pracy.
Kogo obowiązuje Kodeks Pracy?
Kodeks Pracy jasno określa, że wszystkie regulacje i przepisy w nim zawarte dotyczą tylko i wyłącznie pracodawców i pracowników. Osoby wykonujące pracę w ramach umów cywilnoprawnych – umowa zlecenie lub umowa o dzieło, nie podlegają pod przepisy zawarte w kodeksie.
Artykuł 2 jasno określa kim jest pracownik – “osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę”. Natomiast w artykule 3 znajdziemy informacje na temat pracodawcy “jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników”.
Szukasz informacji na temat regulacji stosunków między zleceniodawcami i zleceniobiorcami? Znajdziesz je w Kodeksie Cywilnym.