Wolne rodniki – jak się pozbyć

Z pewnością, chociaż raz usłyszałeś bądź usłyszałaś o wolnych rodnikach. Informacje na ich temat znaleźć można w tekstach poświęconych dietetyce, kosmetologii a nawet fitnessie. Zatem czym są i jaki wpływ mają na nasz organizm?

Wolne rodniki to główna przyczyna starzenia się skóry, lecz nie tylko. Ich nadmiar ma również wpływ na pojawienie się miażdżycy i nowotworów. Te poważne konsekwencje dają do myślenia, jednak czasami jest już za późno. Co w takim wypadku zrobić, by zniwelować ilość wolnych rodników i zadbać o swoje zdrowie?

Czym są wolne rodniki

Wolne rodniki to nic innego jak migrujące elektrony poszukujące atomu tlenu. Ich liczba powinna być parzysta, jednak bywają sytuacje, gdy z powodów zewnętrznych lub wewnętrznych, elektron zostaje utracony, a atom tlenu poszukuje nowej “par” przy jednoczesnym uwolnieniu innego elektronu. To właśnie wolne rodniki odpowiedzialne są za przyspieszenie procesu starzenia się skóry oraz powstawanie zmarszczek.

Odwrotnością wolnych rodników są antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze, które niwelują ich nadmiar.

Wiedza na temat wolnych rodników bardzo często pomaga uratować skórę i organizm przed ich negatywnym skutkim. Na co zwrócić uwagę, aby zapobiec ich nadmiernemu pojawianiu się?

Przyczyny powstawania wolnych rodników:

  • palenie papierosów,
  • długotrwały stres,
  • oddychanie zanieczyszczonym powietrzem,
  • intensywne i nadmierne opalanie się,
  • zbyt duży wysiłek fizyczny,
  • spożywanie wędzonej, grillowanej oraz smażonej żywności.

W tym miejscu należy podkreślić, że wolne rodniki są niebezpieczne jedynie w zbyt dużych ilościach, ponieważ same w sobie są potrzebne naszemu organizmowi do walki z wirusami.

Wolne rodniki tlenowe

Wolne rodniki utleniają tłuszcze również te z naskórka co prowadzi do naruszenia bariery ochronnej skóry, przez co staje się ona wysuszona i podatna na podrażnienia. W ten sam sposób zostają uszkodzone włókna kolagenowe odpowiedzialne za elastyczność skóry. To właśnie te działania wpływają na stan naszej cery powodując powstanie zmarszczek.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.