Czym się różni adwokat od prawnika

Adwokat czy prawnik? Czy to ta sama osoba, tylko różnie jest nazywana? Prawnik, jaki jest, każdy widzi. To osoba świetnie znająca prawo. Umie posługiwać się ustawami i niestraszne mu są zbiory norm, reguł, oraz zasad postępowania. Ale w takim razie kim jest adwokat? Czy nie wykonuje tej samej pracy?

Kim jest prawnik?

Prawnik to po prostu osoba, która ukończyła wyższe studia na wydziale prawa i uzyskała na nich tytuł magistra nauk prawnych. Daje to jej uprawnienia do świadczenia usług z zakresu doradztwa prawnego, np. udzielanie porad prawnych czy sporządzanie pism. Tak osoba może jednak kontynuować naukę i po kilkuletniej aplikacji uzyskać prawo do wykonywania zawodu np. adwokata.

Kim jest adwokat?

Wróćmy więc do pytania: Kim jest adwokat? Odpowiedź nie jest trudna: To prawnik, który ukończył aplikację adwokacką. Może on jednak w przeciwieństwie do swego kolegi bez aplikacji, występować przed sądem we wszelkich sprawach oraz nosić togę. Poznamy ją po ciemnozielonym żabocie oraz wypustkach mankietów i kołnierza. Poza tym jest on wpisany na listę adwokatów, jaką sporządza Okręgowa Izba Adwokacka.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.