Czyszczenie fug nie należy do najprzyjemniejszych czynności, które wykonujemy w domu. Sprzątanie zabrudzonej powierzchni wymaga czasu i zaangażowania. Ale spokojnie, nie potrzebujesz do tego środków czyszczących prosto z hurtowni. Wystarczą Ci domowe przedmioty, które z pewnością kryją się na półkach.
Czyste fugi – domowe sposoby
Pamiętasz jak pięknie wyglądały kafelki zaraz po położeniu? Świeży blask, czysta powierzchnia i fugi, w których nie zebrał się żaden brud. A teraz? Ciężko nie zauważyć jak materiał stracił swój kolor i zamiast śnieżnobiałej oprawy kafelek mamy pożółkłe paski, nie wyglądające zbyt estetycznie. I nawet jeśli to nie ząb czasu nadszarpnął wygląd fug, to remonty i zaniedbania sprawiają, że ich wyczyszczenie może spędzać sen z powiek.
Jak temu zaradzić? Otóż istnieje kilka domowych sposób, dzięki którym pozbędziesz się uciążliwego wyglądu swoich kafelek.
Czyszczenie fug sodą
Nim rozpoczniesz walkę z zabrudzeniami powinieneś pamiętać o regularnym czyszczeniu i dbaniu o swoje kafelki. Tylko dzięki zapobieganiu powstawaniu brudu, będziesz w stanie zapanować nad wyglądem fug.
Czyszczenie fug sodą jest jednym z najbardziej uniwersalnych sposobów, ale również tanim i szybkim w wykonaniu. Jak powinien przebiegać proces czyszczenia?
Na początku umyj płytki wodą z detergentem. We wcześniej przygotowanej małej miseczce zmieszaj nadtlenek wodoru z sodą oczyszczoną, aż uzyskasz gęstą pianę. Przy pomocy szczoteczki rozprowadź produkt na całej powierzchni fugi i pozostaw na 5-10 minut. Kiedy czas minie możesz powierzchnię wyczyścić szczoteczką lub pędzelkiem. Czynność powinna być wykonywana mocnymi ruchami tak by usunąć brud. Jeśli za pierwszym razem nie udało się wyczyścić zabrudzonej powierzchni, należy powtórzyć czynność.
Czyszczenie fug octem
Równie chętnym wybieranym sposobem na wyczyszczenie fug jest ocet. Roztwór, który uzyskamy dzięki połączeniu kilku składników sprawi, że nasze fugi będą wyglądać jak nowe.
W dużej misce należy wymieszać 2 litry ciepłej wody, 1/2 szklanki sody oczyszczonej, 1/3 szklanki amoniaku i 1/4 szklanki octu. Ważne, by soda rozpuściła się dobrze. Kiedy rozwór jest gotowy, przelej go do butelki (najlepiej takiej po myciu szyb). Opakowanie z sprayem z pewnością ułatwi dotarcie do najmniejszych zakamarków między płytkami.
Niewielki obszar spryskaj i odczekaj około 2-3 minut, tak by substancja miała okazję zacząć działać. Kolejnym krokiem powinno być wyszorowanie fugi szczotką o twardym włosiu. Następnie całość zetrzyj wilgotną szmatką. Aby efekt utrzymał się przez kilka następnych dni, przetrzyj na sam koniec powierzchnię suchym mopem.
Spryskaj niewielką powierzchnię i poczekaj 2-3 minuty, aż substancje zaczną działać na powierzchni fugi. Następnie wyszoruj fugi szczotką z twardym włosiem. Wilgotną szmatką wytrzyj kałuże brudnej wody i wyciśnij ją do osobnego pojemnika. Po zakończonej czynności czyszczenia fug użyj suchego mopa, którym przetrzesz całą powierzchnię podłogi.