W okresie jesienno – zimowym i zimowo – wiosennym, jesteśmy szczególnie narażeni na zakażenia, które mogą objawiać się uporczywym kaszlem, bólem gardła lub katarem. Jeśli w pierwszych dniach naszego zarażenia nie pojawią się inne objawy niż nieżyt nosa, możemy spróbować samodzielnie poradzić sobie z problemem.
Co wywołuje katar
Głównym powodem, dla którego pojawia się u nas katar, jest wirus. Bardzo rzadko pojawia się on po zakażeniu bakterią. Niestety nie wszystkie wirusy są wyleczalne i na kilka nadal nie ma lekarstw.
W przypadku leków musimy wziąć pod uwagę fakt, że mimo złagodzenia objawów, nie są one w stanie w pełni zniwelować problemu. Domowe sposoby na katar z pewnością pomogą usunąć uczucie zatkanego nosa i rozrzedzą zalegającą wydzielinę.
Inhalacja na katar
Za najlepszy sposób do radzenia sobie z katarem uważane są inhalacje, które polegają na wdychaniu oparów, w tym przypadku, najlepiej ziołowych. Dzięki nim zostają udrożnione nasze drogi oddechowe, wydzielina zostaje rozrzedzona oraz ustępują bóle związane z podrażnieniem błony śluzowej.
Inhalację można wykonać na kilka sposobów. Po pierwsze dzięki urządzeniu zwanemu nebulizatorem. Po drugie poprzez wlanie kilku kropel olejku eterycznego lub naparu z ziół do miski z ciepłą wodą. Przy inhalacji ważne jest prawidłowe oddychanie, które polega na wdychaniu oparów przez nos i wydychaniu ich przez usta.
Do inhalacji można stosować różne olejki, a dzięki każdemu z nich uzyskamy inne efekty:
- szałwia – rozrzedzająca wydzieliny,
- rumianek – działa przeciwzapalnie,
- tymianek – bakteriobójcza.
Co ważne, wszystkie olejki stosować można już od pierwszego roku życia. Sprawdzą się zarówno w przypadku żółtej, wodnistej, śluzowatej, białej, lepkiej i zielonej wydzieliny.
Jak poradzić sobie z katarem
Oprócz inhalacji, do popularnych domowych sposób na katar zaliczyć można również gorące kąpiele z olejkami lub inne napotne działania. W przypadku uporczywego kataru zaleca się moczenie stóp w gorącej wodzie. Szczególnie pomocny przy tej dolegliwości jest olejek sosnowy. Nie bez powodu podczas przeziębienia wszyscy mówią o piciu ciepłej herbaty. Napar z miodem i malinami nie tylko jest pyszny, ale również podniesie naszą odporność.
Charakterystyczny zapach kamfory może być dla wielu osób męczący, jednak jest to jeden z domowych sposób na katar. Naciera się nią klatkę piersiową i stopy, co powoduje rozgrzanie organizmu i ułatwia oddychanie.
Przy uciążliwej niedrożności nosa pamiętajmy o nawilżeniu powietrza. Jeśli nie posiadamy nawilżacza równie dobrym pomysłem będzie mokry ręcznik na kaloryferze. Podczas chorowania w domu nie zapomnijmy o wietrzeniu pomieszczeń i utrzymaniu stałej temperatury.
Nie należy wybierać tylko domowych sposobów w walce z katarem lub innymi objawami przeziębienia. W momencie, gdy objawy się nasilają, a samo przeziębienie nie przechodzi, należy skorzystać z konsultacji u specjalisty.