Już od dzieciństwa słyszymy słowa, by być konsekwentnymi w podejmowanych przez nas decyzjach, nie dawać się zmanipulować i co najważniejsze – nie dać się wykorzystać. Jednak co zrobić, gdy nasza asertywność (umiejętność wyrażania własnego zdania) jest na niskim poziomie i zamiast na zadane pytania odpowiedzieć zgodnie z prawdą, odpowiadasz wedle upodobań drugiego rozmówcy. Przecież mówienie “tak” lub “nie” nie powinno przysparzać nikomu problemu, a jednak okazuje się, że spora część populacji ma problem z wyrażaniem swojego zdania.
Asertywność, czym jest?
Psychologowie asertywnością nazywają umiejętność jaką jest wyrażanie własnego zdania, uczuć, poglądów oraz wyznaczanie swoich granic i mówienie stanowczego “nie” w momencie, gdy się na coś nie zgadzamy. Bycie asertywnym wymaga odwagi, szczególnie, gdy jesteśmy mało pewnymi siebie osobami w towarzystwie bardzo pewnych i otwartych towarzyszy. Szczególnie można to odczuć w środowisku pracowników.
Asertywnością można nazwać prawidłowe balansowanie między zgodą, a odmową, jeśli coś nam nie pasuje lub zgadzamy się z czymś w 100 %. Oprócz tego jest to również umiejętność negocjowania i dochodzenia do kompromisu, ale oprócz tego umiejętność odczytywania własnych potrzeb, poglądów i podejmowanie na ich podstawie decyzji. Jeśli jesteśmy osobami asertywnymi, nie będziemy mieć większych trudności z przyjęciem konstruktywnej krytyki i proszenia o pomoc.
Jeśli uważasz, że daleko Ci do asertywnej osoby, najlepiej jest wypracować w sobie tę umiejętność. Jak to zrobić? Przede wszystkim wpływ na nasze podejście do wielu rzeczy ma poczucie własnej wartości i pewności siebie, dzięki której jesteśmy w stanie wiele osiągnąć. Pamiętaj, że w pewnym momencie stajesz się jedyną osobą, która bierze odpowiedzialność za własne czyny.
Asertywność – jak ją w sobie wybudować?
Podstawą funkcjonowania w społeczeństwie jest przede wszystkim wypracowanie wiary w siebie i pewności swoich przekonań. Pamiętasz to przysłowie “Każdy jest kowalem swojego losu”? Jest ono jak najbardziej aktualne, a co ważniejsze – nikt od Ciebie samego nie wie, co jest dla Ciebie dobre.
Do budowania własnej wartości warto na początek zaopatrzyć się w zeszyt i kolorowe długopisy. Dlaczego? Ponieważ rozpoczniemy od wypisania swoich mocny i słabych stron. Dzięki temu będzie łatwiej nabrać większego dystansu do siebie samego i spojrzeć na swoje działania i zachowania z innej perspektywy.
Oczywiście warto również skorzystać z poradników i kursów dostępnych na rynku, które mają na celu wzmocnienie naszej asertywności oraz poznanie własnego mechanizmu różnych zachowań. Bywają również takie przypadki, w których należy poprosić o pomoc specjalistę w postaci psychoterapeuty lub psychologa.
Jeśli chcesz być bardziej asertywną osobą naucz się słuchać i nie oceniać swojego rozmówcy, ponieważ to powoduje bardzo wiele scysji i niepotrzebnych konfliktów. Dobra komunikacja to podstawa!
Jak być asertywnym w pracy
Czujesz, że Twoja praca Cię stresuje, a codzienność przytłacza? Masz na głowie zbyt wiele obowiązków, z którymi sobie nie radzisz? W takim razie musisz postawić sprawy jasno i poprosić o chwilę wytchnienia. Jeśli się nie uda – zastanów się nad zmianą pracy. Czasami lepiej odciąć się od stresujących sytuacji niż czekać na poprawę, która nigdy może nie nadejść.