Olej z rokitnika – wszystko co chcesz wiedzieć na jego temat

Naturalne składniki kosmetyków cieszą się ogromną popularnością, a to za sprawą zwiększającej się świadomości konsumentów na temat opisów produktów oraz ingredientów, na które warto zwracać uwagę. Jednym z nich jest olej lub ekstrakt z rokitnika, który potrafi zdziałać prawdziwe cuda na naszej skórze. Chodzi tutaj przede wszystkim o działanie regeneracyjne, nawilżające oraz opóźniające starzenie. Zastanawiasz się, czy warto inwestować w produkty z rokitnikiem? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy wpis.

Co to jest rokitnik

Jego nazwa brzmi niezwykle egzotycznie, jednak jest to krzew ozdobny znany głównie z leczniczych właściwości. Rokitnik dzięki wielu cennym substancjom odżywczym oraz bioaktywnym, wykorzystywany jest w kosmetyce, farmakologii oraz przemyśle spożywczym. Już starożytni Grecy odkryli jego dobroczynny wpływ na organizm, ponieważ wszystkie konie które razem z paszą dostawały pędy oraz liście rokitnika, miały zdrową i błyszczącą sierść oraz szybciej przybierały na wadze. Również inne kraje zdawały sobie sprawę z leczniczych właściwości tejże rośliny – Chiny, Rosja, Himalaje a nawet Mongolia. Przede wszystkim stosowano go w przypadku astmy, chorób skóry i żółtaczki. Znane są również przypadki. gdy sprawdził się jako środek przeczyszczający.

Olej z rokitnika właściwości kosmetyczne

Do wytworzenia oleju wykorzystywane są owoce oraz liście rokitnika, ponieważ to one zawierają najwięcej cennych składników odżywczych, a mowa tutaj o:

 • kasach omega 3-6-9,
 • stereolu,
 • cukrach,
 • białkach,
 • składnikach mineralnych,
 • związkach fenylowych,
 • błonnikach,
 • karotenoidach,
 • fosfolipidach,
 • takoferonylach,
 • witaminach A i C.

To jakie składniki znajdują się w danej roślinie, zależy przede wszystkim od jej odmiany, dojrzałości oraz warunków atmosferycznych, w których przyszło jej rosnąć.

Rokitnik to niezwykła roślina, ponieważ posiada nawet 15 razy wyższą zawartość witaminy C niż owoce pomarańczy, przez co działa przeciwutleniająco chroniąc skórę przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Dodatkowo posiada wysokie stężenie kwasów omega co wpływa na jego działanie kardioprotekcyjne oraz przeciwnowotworowe. Co ważne, witaminy występujące w rokitniku są stałe, a co za tym idzie – nie dochodzi do ich utlenienia podczas obróbki termicznej.

Rokitnik w kosmetykach

Nikogo zatem nie dziwi, że od lat jest on wykorzystywany przy produkcji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry i włosów. W jakich kosmetykach możemy go szukać? Przede wszystkim w tych redukujących przebarwienia. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na skład swojego kremu z SPF, ponieważ roślina ta wykazuje silne działania przeciwutleniające i zapobiegające powstawaniu wolnych rodników.

Również kosmetyki do cery dojrzałej mające spowolnić powstawanie zmarszczek oraz ujędrnić i uelastycznić skórę, będą bogate w olej z rokitnika. Jeśli marzysz o zdrowych i lśniących włosach, które są gładkie, elastyczne i zregenerowane – postaw na maski i odżywki bogate w tę substancję.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.