Outsourcing pracowniczy – a praca tymczasowa

Firmy coraz częściej szukają różnego rodzaju oszczędności. Jednym z takich rozwiązań jest zlecanie wielu zadań na zewnątrz, czyli firmom zewnętrznym. Jest to dość popularne rozwiązanie zwłaszcza w dużych firmach i przedsiębiorstwach.

Mowa tu oczywiście o outsourcingu. Firmy korzystają z tej metody zwłaszcza w tych przypadkach kiedy pewne procesy są zbyt czasochłonne lub zbyt kosztowne w przypadku kiedy realizowałoby się je we własnym zakresie. Przykładem może być tu np. outsourcing pracowniczy.

W przypadku firmy, które zatrudniają kilkadziesiąt a nawet kilkaset pracowników zarządzanie kadrami staje się zbyt kosztowne. Wymaga bowiem stworzenia dość rozbudowanego działu kadr i płac. Zlecenie tych zadań firmie zewnętrznej może natomiast przynieść dość spore oszczędności. Outsourcing pracowniczy polega zatem na zleceniu prowadzenia spraw kadrowych i pracowniczych zewnętrznemu podmiotowi, który specjalizuje się właśnie w tym zakresie. Warto dodać, że firma taka bierze na siebie pełną odpowiedzialność w zakresie kadr i płac. To sprawia, że przedsiębiorstwo nie musi inwestować sporych środków na własny dział personalny.

Jednak zlecenie prowadzenia spraw pracowniczych nie ogranicza się jedynie do formalnego prowadzenia spraw kadrowych i pracowniczych. Outsourcing pracowniczy to także wszystko to co związane z rekrutacją pracowników. Oznacza to, że firma nie ma konieczności samodzielnie rekrutować i zatrudniać pracowników. W przypadku firm przemysłowych czy produkcyjnych jest to niezwykle korzystne rozwiązanie. Rekrutacją i zatrudnieniem pracowników zajmuje się podmiot zewnętrzny, np. agencja pracy,  zdejmując wszelkie obciążenia tego procesu z firmy. Także sami pracownicy mogą być zadowoleni z takiego rozwiązania ponieważ sam proces rekrutacji przebiega szybciej.

Mówiąc o outsourcingu można zatem wymienić przede wszystkim następujące zalety: oszczędność środków finansowych, oszczędność czasu oraz bezpieczeństwo. Wszystkie te elementy sprawiają, że ta forma współpracy cieszy się coraz większą popularnością i wszystko wskazuje na to, że trend ten będzie się nadal rozwijał.

Otagowano , .Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.