Rozwód to zwykle bardzo ciężka sytuacja, która generuje sporo problemów. Jednym z nich jest podział majątku. Ustalenie kwestii finansowych nie należy do łatwych zadań. Podział majątku wspólnego małżonków może mieć charakter umowny lub sądowy.
Umowny i sądowny podział majątku – różnice
Z umownym podziałem majątku wspólnego małżonków mamy do czynienia wtedy, gdy obie strony samodzielnie ustalą, jak powinna wyglądać rozdzielność majątkowa. Wymaga to sporządzenia stosownej umowy. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporą ilość czasu, gdyż nie wymaga ono kolejnych rozprawa sądowych. Należy pamiętać, że w przypadku nieruchomości (np. domu) wymagany jest akt notarialny.
Sądowy podział majątku może mieć miejsce na rozprawie rozwodowej, jednak jest to sytuacja dość rzadko spotykana. Wynika to głównie z powodu, że trwałaby ona zbyt długo. Sąd rozdziela składniki majątki wspólnego na kolejnych postępowaniach. Najczęściej rozprawa sądowa ma miejsce niedługo po rozwodzie.
Podział majątku – na czym polega
Podział majątku wspólnego może mieć charakter fizyczny. W takiej sytuacji Sąd ustala, kto będzie właścicielem danego mienia. Może zdarzyć się tak, że jedna strona będzie miała obowiązek spłaty połowy wartości (np. w przypadku zatrzymania wspólnego domu). Nierzadko dochodzi również do spieniężenia majątku, a następnie podziału gotówki. Warto zaznaczyć, że podczas podziału majątku wspólnego liczy się również dobro dzieci. Sąd ma na uwadze potrzeby rodzica, który będzie sprawował opiekę nad małoletnimi dziećmi.
Warto zaznaczyć że rozdzielenie majątku nie zawsze musi odbywać się pół na pół. Istotnym jest to, aby udowodnić większy udział w budowaniu tego majątku. Mowa tutaj nie tylko o nakładzie finansowym, ale również pracy. Nie bez znaczenia jest także czynny udział w wychowywaniu dzieci. Często bywa tak, że tylko jedna strona dba o gospodarstwo domowe.
Należy mieć świadomość, że sądowy podział majątku generuje wyższe koszty. Dobrze jest skorzystać z wsparcia doświadczonego prawnika, który pomoże w dopełnieniu wszelkich formalności.